Espor Oyuncuları Siber Güvenlik Riskleriyle Karşı Karşıya

Espor Oyuncuları Siber Güvenlik Riskleriyle Karşı Karşıya

Pandemi nedeniyle bu yıl yapılması planlanan hemen tüm espor etkinlikleri ertelendi veya çevrimiçi olarak düzenlenmelerine karar verildi. Yani esporcular bulundukları yerden internet bağlantılarını kullanarak yarışabildi ve bu da milyonlarca oyuncunun hem eğlenmek, hem de rekabet etmek için daha uzun süre boyunca çevrimiçi kalmasına neden oldu. Tahmin edilebileceği gibi, bu durum bazı siber güvenlik riskleri yarattı ve pandeminin sona ermemesi nedeniyle bu riskler halen devam ediyor: Siz de bir esporcu iseniz, çevrimiçi olduğunuz sürece pek çok güvenlik tehdidine açık hale geliyorsunuz. Bu tehditlerin ne olduğunu ve kendinizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin: Aşağıda, dünya çapındaki her esporcuyu ilgilendiren güvenlik tehditlerinden bahsediyor ve VPN indir gibi yöntemlerin sizi nasıl koruyabileceğini anlatıyoruz.

Esporcuları İlgilendiren Güvenlik Riskleri

Siber Zorbalık

Siber zorbalık, kapsamı oldukça geniş olan bir terim ve esporcuların gizli kalması gereken bilgilerinin onlara saldırmak için kullanılması anlamına geliyor. Esporlar ile ilgilenen oyuncuların büyük bir kısmı, aynı zamanda Twitch gibi platformlar üzerinden canlı yayın yapıyor ve kendileri ile ilgili bilgileri paylaşıyor. Hemen her Twitch hesabında, yayıncının sosyal medya hesaplarına olan bağlantıları bulabilirsiniz. Buna ek olarak, bizzat yayıncının kendisi de sözlü sohbet yoluyla kişisel bilgilerini farkında olmadan tüm dünya ile paylaşabiliyor.

Bu durumun neden olduğu iki sorun var: Öncelikle “zehirli” (toxic) olarak tanımlanan bir kitle, yayıncının oynadığı oyuna katılabiliyor ve sadece yayıncıyı rahatsız etmeye odaklanıyor. Bu sorun özellikle PUBG ve Call of Duty gibi lobi sisteminin kullanıldığı oyunlarda gerçekleşiyor. Bu saldırılar bazen gruplar halinde düzenleniyor ve tek amaçları oyuncuyu rahatsız edip oyunu bırakmasını sağlamak. Diğer sorun ise daha ciddi: Yayıncı tarafından paylaşılan kişisel bilgiler, örneğin ev adresinin ve telefon numarasının öğrenilmesine neden olabiliyor. Bu bilgilere ulaşan saldırganlar, yayıncının hassas bilgilerini (örneğin iş adresini) tüm dünya ile paylaşabiliyor veya bu bilgileri şantaj yapmak için kullanıyor. Her halükarda, siber zorbalık esporcunun hem siber güvenliğini ve hem de kişisel bilgilerini etkileyen bir sorun haline geliyor.

Veri Sızıntıları

Esporcular canlı yayınları sırasında kendilerini siber zorbalıktan korumak için gerekli tedbirleri alsalar bile, bazen kendi ihmalleri bazen de oynadıkları oyunun sahip olduğu sorunlar nedeniyle veri sızıntıları gerçekleşebiliyor. Bu sızıntılar, hem kullandıkları hesap şifrelerinin ve hem de kişisel bilgilerinin açığa çıkmasına neden oluyor. Oyunlardan kaynaklanan veri sızıntılarına karşı yapılabilecek çok fazla bir şey yok: Siz ne kadar tedbir alırsanız alın, geliştirici şirket uğradığı bir siber saldırı sonucunda veritabanında kayıtlı olan bilgileri çaldırabilir. Ancak siber saldırganlar bazen geliştirici şirkete değil, doğrudan esporcunun kendisine saldırmayı tercih ediyor. Örneğin canlı yayın üzerinden esporcunun IP adresine ulaşan saldırgan, çeşitli tekniklerle tüm sistemin kontrolünü ele geçirebiliyor. CS:GO gibi oyun içi eşyaların oldukça yüksek fiyatlara satıldığı oyunlarda bu gerçek bir problem: Hesap şifrelerinizi ele geçiren bir saldırgan, tüm envanterinizi satıp paraya çevirebilir.

DDoS Saldırıları

DDoS saldırıları hem oynanan oyunun sunucularına, hem de oyunculara karşı düzenlenebiliyor. Bu durum özellikle popüler yayıncılar için gerçek bir sorun olabiliyor zira DDoS saldırısı yayınlarının kesilmesine ve oyuna olan bağlantılarının kopmasına neden olabiliyor. Global bir turnuvanın finalinde mücadele ederken bunun gerçekleşmesini istemezsiniz, değil mi? DDoS saldırıları çok uzun bir süre boyunca devam edip esporcunun bazen günler boyunca oyunu oynamasını engelleyebiliyor. Oyun geliştiricileri bu saldırılarla baş edebilecek kaynaklara sahip ancak oyuncular için böyle bir durum söz konusu değil: Bir DDoS saldırısı, espor kariyerinizi sona erdirecek kadar ciddi sonuçlara neden olabilir.

Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bir VPN Kullanın

Bir VPN kullanmanın iki önemli avantajı var: Öncelikle, internet bağlantınız için şifreli bir tünel oluşturup ek bir güvenlik elde edebiliyorsunuz. Ancak daha önemlisi, IP adresinizi (ve dolayısıyla dijital kimliğinizi) gizleyebiliyorsunuz. Yukarıda paylaştığımız güvenlik risklerinin hemen hepsi de saldırganın önce IP adresinizi tespit etmesini gerektiriyor. Örneğin ev adresiniz bu şekilde bulunuyor veya DDoS saldırısının nereyi hedefleyeceği IP adresinize göre belirleniyor. Bu adresi gizleyebilirseniz saldırganlar sizin değil, VPN sunucusunun adresini görüyor.

Kişisel Bilgilerinizi Herkesle Paylaşmayın

Canlı yayın yaparken dünyanın her yerinden izlendiğinizi unutmayın ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamaya dikkat edin. Kameranın görebildiği yerlerde isminizi, adresinizi veya konumunuzu tespit etmek için kullanılabilecek şeyler bırakmayın. Sosyal medya hesaplarınıza bağlantı veriyorsanız, bu hesaplarda da gizliliğinize dikkat ettiğinizden emin olun. Siber zorbalığa neden olabilecek veri sızıntılarının büyük bir kısmı, bizzat yayıncının ve/veya esporcunun paylaştığı bilgilerden kaynaklanıyor. Çevrimiçi arkadaşlarınızla dahi kişisel bilgilerinizi paylaşmayın: Ona güveniyor olabilirsiniz ancak arkadaşınız gerekli tedbirleri almayı ihmal ediyor olabilir.

Güvenli Şifreler Tercih Edin

Oyun hesaplarınızda kolay tahmin edilebilecek şifreler kullanmayın. Bu oyunlar için ayrı bir eposta hesabı oluşturun ve bu hesabı başka kimseyle paylaşmayın. Eposta hesabınızın şifresi en az 12 karakter uzunluğunda olsun ve özel karakterler ile semboller içersin. Bu hesabı korumak için ayrıca çift faktörlü şifreleme kullanmayı tercih edin. Unutmayın, eposta hesabınızı ele geçiren bir saldırgan oyun hesabınızı da ele geçirebilir, bu nedenle kendinizi korumaya öncelikle eposta hesabınızdan başlayın. Bu hesaba sadece kendi kontrolünüzde olan cihazlardan erişin ve örneğin internet kafe gibi ortamlardan bağlanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir